S Jiřinou na stejné vlně

Název: Matky po e-mailu
Autor: Jiřina Šiklová
Počet stran: 160
Vydalo nakladatelství: Kalich, 2009

Může se to jevit jako nejapně opožděný nekrolog ke květnovému skonu výjimečné Jiřině Šiklové. Ale pravdou je, že s Jiřinou jsme se tak nějak zcela navzájem propojily až poté, co se mi do rukou dostala její kniha Matky po e-mailu.Jiřinu Šiklovou bylo snadné obdivovat, a to hned pro mnohé: byla to podle mého osobnost, co dokázala sociologii zpropagovat neotřelým projevem, originálními výstupy a až zábavnými obraty, byla to působivá diskutérka, mj. vždy elegantní ve své oponentuře, zdatná spisovatelka, moudrá a krásná žena. Obdivovala jsem vždycky ten její zápal pro téma a až jakýsi rajc, s nímž obhajovala svoje názory. Měla v sobě něco provokativního, zabalené ovšem ve velmi jemné hmotě. A neodpustím si zmínit její až uličnický “look“, lehký „rozcuch“, pichlavé chytré oči a nikdy nechybějící červená rtěnka. 

Ale jak vidno, i tahle výjimečná žena měla stejné starosti, jako my „obyčejné“ ženy, matky, dcery. Když jsem četla právě její knihu Matky po e-mailu, tolik jsem jí rozuměla!  A ona mě, nám. Navzdory tomu, že Jiřina byla erudovaná socioložka, v rámci běžných strastí s rodiči zažívala podobnou zkušenost. Přiznání, jak jí na matce vadily její stařecké vrtochy, že už nemohla poslouchat stejná stokrát ohraná témata, že se cítila být ovládána a někdy až vysávána a jaké měla po vyčerpávající péči o matku pochybnosti o svém zdravém úsudku. Jiřina mi pomohla v knize hlavně tím, že měla úplně stejné výčitky, jaké zažívá většina pečujících. A také přesto, že sama cítila, jak sebedestrukční je obětování a rezignace na svůj vlastní život, ani ona sama se tomuto neubránila. To věčné pokládání svých zájmů na jednu stranu vah a povinnost dcery postarat se na stranu druhou, jak příznačné v současné době, kdy dlouhověkost začíná naplňovat obsah slova problém! 

Evidentně do stádia, kdy si tak trochu nebudeme vědět rady se svými stárnoucími rodiči, spadneme dřív nebo později všichni. A to emoční propojení s nimi je prostě vysilující pro každého. Tak proč to nesdílet, třeba právě s Jiřinou.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 4

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekZuzana Zelená

Před 1 rokem

Jirinu jsem také obdivovala, úžasná žena, moc pěkný článek, díky Irenko, zz

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved