Nepřímo mě k tomuto psaní inspirovala Ire se svým článkem o jaru. Dalo by se totiž říci, že začíná sezóna jara. Mimochodem současné období je také vrcholící sezonou chřipky, která se letos nekoná. Současný čas je také vrcholem lyžařské sezóny. Ta se letos také nekoná.
Navzdory všem sezónám, které se letos nekonají se ale naštěstí konají sezóny přírodní, jako třeba jaro. Nebo jako třeba ta, o které teď píšu.
Je to sezóna skrei. Kuchaři a labužníci vědí, ty ostatní nebudu napínat. Začnu tím, co je to skrei. V norštině to znamená poutník.
Jedná se o druh tresky, pro kterou se tento název velmi hodí. Žije volně v Barentsově moři, což je jedno z posledních čistých a na potravu bohatých moří. Má jednu velkou výhodu. Pro rybáře je Barentsovo moře i při současném vybavení problematicky dostupné a dostatečně nebezpečné.
Skrei má ale jednu genetickou nevýhodu. Každý rok se vydává na dlouhou pouť k norských břehům, kde je přece jenom trochu tepleji, aby se mohla vytřít a založit novou generaci. Vytvořila tím pojem “skrei sezóna”, která trvá cca od půlky ledna do půlky března. Pouze v této době je možno tuto rybu lovit a tím pádem ji dostat na náš talíř.
Lov skrei je přísně regulován a Norové velmi dbají na její ochranu a zároveň na její kvalitu. Maximálně do 12 hodin od ulovení se dostává do distribuce a vůbec se průmyslově nezpracovává. Není tedy možné se koupit skrei v konzervě nebo třeba před vánoci mraženou. Distribuuje se pouze čerstvá, zabalená v ledu.
Je to trochu ryba atlet. Protože ve svém životě naplave tisíce kilometrů, je opravdu namakaná a má vyvinuté svalstvo. Rozdíl v kvalitě masa je asi jako když s koupíte kuře z Vodňan, které žilo cca 27 dní, je plné vody a antibiotik. Nebo kuře na vsi od souseda, které běhalo po dvoře a bylo krmeno zrním a kukuřicí z jeho pole a přes den se vyhřívalo na slunci. U ryb je to jako srovnat skrei a lososa z farmy, plného léků proti rybím plísním.
U nás je možné ji koupit prakticky jenom v Makru, výjimečně v jiných obchodech. Pro kuchaře doporučuji si koupit raději filety bez kostí a břišní části. Sice si dost připlatíte, ale ušetříte spoustu času, práce a odpadu. Pokud si chcete zpracovat celou rybu a ořez použít na rybí vývar, tak jenom pro informaci. Jen těžko koupíte rybu menší než 6 kilo, což už je docela slušná obluda, která Vám dá zabrat.
Lhostejno, zda koupíte filet, či celou rybu. Na talíři budete mít vždy božskou manu.
Příště Vám dám jeden skvělý recept, jak si skrei upravit a pochutnat si.
Prozatím, pokud mohu radit, k úpravě této výjimečné ryby stačí pouze gril nebo pánev, máslo a sůl. Zbytek chuti obstará skrei.
Spěchejte, letos už máte jenom cca 3 týdny.