Stáří jako šance zmoudřet

 „Hooolka, to jsem dopadla… to jsem si nikdy nemyslela, že budu takhle stará a nemožná“, stýská si často moje více jak devadesátiletá maminka. „A mami, jak sis představovala sama sebe, až budeš stará? “ „No nijak!“, vybuchuje maminka jak papiňák. „Ale mami, raduj se z každého nového dne a užívej si každou jeho minutu“, snažím se jí nalít optimismus do žil. A přidávám ještě trochu z černého humoru:  „Vždyť ty už dávno přetáčíš tachometr, tak hurá, děkujme za tuhle jízduuuu“!  Ovšem tahle moje snaha o zlehčení se už vůbec nepotkává s pochopením a maminka se na mě začne vážně zlobit, co že to plácám a co si to dovoluju. V té chvíli si jenom postesknu už sama pro sebe – kéž bys´ pochopila, mami. 

Kdosi jednou řekl, že na stáří není nic pěkného. S přibývajícím věkem a zkušenostmi si umím představit, že to tak někdo může vnímat. V mnoha ohledech tedy možná, jistě, ano.  Ale vnitřně cítím, že to může být i úplně jinak. 



Stáří přeci nemusí být jenom o ochablém těle, neduzích a nemocech, vzpomínkách a jizvách v srdci od dávných křivd. Celý ten život je čas na zrání. A pokud se dožijeme vysokého věku, patrně tím získáváme i více času právě na svůj duchovní vývoj. Každý okamžik života můžeme (a měli bychom) využít jako prostor pro růst naší duše, jako čas ke zmoudření.  Čas na to, abychom se posunuli ve svém vědomí a na konci života byli o píď blíž poznání, o čem to všechno vlastně je.  

Jenže starý“ se automaticky nemusí rovnat „moudrý“.  Naše vědomí a duše se vyvíjejí, někdy rychle, někdy pomalu, někdy skoro vůbec. Záleží jen na nás, zda a jak daleko ve svých poznáních života dojdeme. A duše v tom našem životě a v tomto těle toho nemusí zrovna příliš stihnout.  Vždyť kolik lidí jen tak život odžije!

V mnoha kulturách se považuje nejstarší člen společenství za toho nejmoudřejšího. Uctívají ho, radí se s ním, svěřují mu svoje děti, aby jim svá moudra předal. Předpokládá se, že za svůj život ušel velký kus své duchovní cesty, do které promítl zkušenosti a vysledované pravdy. Odtrženi od civilizace, to možná funguje. Jenže naše zpovykaná moderní společnost se na cestě za moudrostí potýká s mnoha nástrahami, které nás nenechávají v klidu, nedopřejí nám uvnitřnit se a zrát… virtuálními vjemy, nereálný obsah a všechna možná novodobá rozptýlení, to pak není vůbec snadné se dobrat vlastních pravd a poznání. 

Vypadá to jako klišé, ale já děkuji každý den za to, že mám kolem sebe pár moudrých přátel. A jak je poznám? Co je vlastně měřítkem moudrosti? Těžko říct. Snad to, jak více naslouchají, než mluví, Jak neudělují rady, aniž bych je o ně požádala. Jsou schopni odpouštět a vždy hledí dopředu. Vládnou hlubokou empatií a nedělají rychlé a laciné závěry. A stále nasávají nové věci a zpracovávají je tou nejčistější formou. 

Cesta k moudrosti každého z nás je různá. Někdo je moudrý ve dvaceti, jiný umírá ve stovce jako nevědomý blb. Ale když už je nám dopřán čas na zestárnutí, proč jej nevyužít ke zmoudření.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hodnotilo: 19

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.



Okomentujte příspěvek



Emanuel

Před 4 měsíce

Ire, jsi moudřejší než by odpovídalo Tvému věku.😁

Věra Zacharova

Před 4 měsíce

Irenko moc krásně a velmi dojemné Vera

Nejlépe hodnocené příspěvky

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Rajské letos vypadají slibně. 👍🏼👨‍🌾 #zahrada #rajcata #TaktoANO
Rajské letos vypadají slibně. 👍🏼👨‍🌾 #zahrada #rajcata #TaktoANO
před 4 týdny
View on Instagram |
1/4
#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
před 4 měsíce
View on Instagram |
2/4
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
před 5 měsíců
View on Instagram |
3/4
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
před 10 měsíců
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved