Téma spánku, jako zásadního faktoru našeho zdraví plánuji otevřít již dlouho. Protože je stále mnoho aktuálních témat, spánek zůstává trochu v pozadí.
Tak to dnes napravím a toto téma vykopnu. A proč zrovna dnes?
Každý rok, poslední pátek před rovnodenností se slaví tzv. Světový den spánku, podle WASM (Světová asociace spánkové medicíny). Poté se slaví ještě jeden Mezinárodní den a to 21.3, což může být den nato. Tento den vyhlásila nějaká další profesní organizace. Není podstatné, která.
Takže dnes slavíme první z těchto svátků.
Spánek - velká neznámá
Spánek je dodnes zčásti opředen tajemstvími a medicína stále o něm neví mnoho věcí. I přes to, že dokážeme změřit prakticky cokoli a s téměř absolutní přesností, o spánku moderní věda stále neví všechno. Vzhledem k tomu, že normální zdravý člověk prospí cca 1/3 života, je to zvláštní. V pohodě létáme na Měsíc, chystáme se na Mars, vyrábíme nanovlákna, dokážeme zachránit 600g vážícího novorozence a vypiplat ho ve zdravého jedince, ale o spánku toho stále mnoho nevíme.
A co je zajímavé, opravdu seriózní a podrobné výzkumy se provádí až teprve s posledních 20 letech.
Polovina lidstva
Údajně 45% světové populace trpí nějakou poruchou spánku. To znamená, že téměř polovina lidstva!!! Těch poruch je podle různých zdrojů 8 skupin, pod které spadá množství různých podskupin a diagnóz.
Nejsem ani lékař, ani neurovědec, ale přesto se pokusím pro Vás sesumarizovat základní poznatky o spánku a o následcích jeho nedostatku nebo nízké kvalitě.
V současné době patřím k těm 55% šťastlivců, kteří zažívají kvalitní spánek, ale nebylo tomu tak vždycky. Neminulo mě ani hlupáctví, kdy jsem se pro domnělou efektivitu dobrovolně vystavoval spánkové deprivaci. Samozřejmě, že jsem nebyl ani domněle efektivní, ale maximálně neefektivní.
Co je dopodrobna prozkoumáno jsou následky a jednotlivé nemoci a poruchy, které nedostatek spánku nebo jeho nízká kvalita způsobují. Cílem nebude nikoho strašit, ale upozornit, že je třeba kvalitu a kvantitu spánku nebrat na lehkou váhu.
Blbá doba
Navíc současná neutěšená a vysoce nestandardní situace poruchám spánku přímo nahrává.
Nejen zanedbaná standardní zdravotní péče a prevence budou mít na naše zdraví a životy větší negativní vliv, než celá koronavirová epidemie. Ale stres a z něho plynoucí poruchy spánku se nás podepíší stejnou, nebo možná větší měrou.
Je pátek, zítra sobota a tak Vám přeji: “Dobře se vyspěte.”