Světový den spánku

Téma spánku, jako zásadního faktoru našeho zdraví plánuji otevřít již dlouho. Protože je stále mnoho aktuálních témat, spánek zůstává trochu v pozadí.

Tak to dnes napravím a toto téma vykopnu. A proč zrovna dnes?Každý rok, poslední pátek před rovnodenností se slaví tzv. Světový den spánku, podle WASM (Světová asociace spánkové medicíny). Poté se slaví ještě jeden Mezinárodní den a to 21.3, což může být den nato. Tento den vyhlásila nějaká další profesní organizace. Není podstatné, která.

Takže dnes slavíme první z těchto svátků. 

Spánek - velká neznámá

Spánek je dodnes zčásti opředen tajemstvími a medicína stále o něm neví mnoho věcí. I přes to, že dokážeme změřit prakticky cokoli a s téměř absolutní přesností, o spánku moderní věda stále neví všechno. Vzhledem k tomu, že normální zdravý člověk prospí cca 1/3 života, je to zvláštní.  V pohodě létáme na Měsíc, chystáme se na Mars, vyrábíme nanovlákna, dokážeme zachránit 600g vážícího novorozence a vypiplat ho ve zdravého jedince, ale o spánku toho stále mnoho nevíme.

A co je zajímavé, opravdu seriózní a podrobné výzkumy se provádí až teprve s posledních 20 letech. 

Polovina lidstva

Údajně 45% světové populace trpí nějakou poruchou spánku. To znamená, že téměř polovina lidstva!!! Těch poruch je podle různých zdrojů 8 skupin, pod které spadá množství různých podskupin a diagnóz.

Nejsem ani lékař, ani neurovědec, ale přesto se pokusím pro Vás sesumarizovat základní poznatky o spánku a o následcích jeho nedostatku  nebo nízké kvalitě. 

V současné době patřím k těm 55% šťastlivců, kteří zažívají kvalitní spánek, ale nebylo tomu tak vždycky. Neminulo mě ani hlupáctví, kdy jsem se pro domnělou efektivitu dobrovolně vystavoval spánkové deprivaci. Samozřejmě, že jsem nebyl ani domněle efektivní, ale maximálně neefektivní. 

Co je dopodrobna prozkoumáno jsou následky a jednotlivé nemoci a poruchy, které nedostatek spánku nebo jeho nízká kvalita způsobují. Cílem nebude nikoho strašit, ale upozornit, že je třeba kvalitu a kvantitu spánku nebrat na lehkou váhu. 

Blbá doba

Navíc současná neutěšená a vysoce nestandardní situace poruchám spánku přímo nahrává. 

Nejen zanedbaná standardní zdravotní péče a prevence budou mít na naše zdraví a životy větší negativní vliv, než celá koronavirová epidemie. Ale stres a z něho plynoucí poruchy spánku se nás podepíší stejnou, nebo možná větší měrou.Je pátek, zítra sobota a tak Vám přeji: “Dobře se vyspěte.”

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 2

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejlépe hodnocené příspěvky

Nejnovější komentáře k příspěvkům

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)

Rajské letos vypadají slibně. 👍🏼👨‍🌾 #zahrada #rajcata #TaktoANO
Rajské letos vypadají slibně. 👍🏼👨‍🌾 #zahrada #rajcata #TaktoANO
před 3 týdny
View on Instagram |
1/4
#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
#havajske #pokebowl Dobrou chuť! 👍🏼❤️ #muzemedoporucit
před 4 měsíce
View on Instagram |
2/4
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
Ne každý záměr se úplně vydaří. ☹️☹️☹️
před 5 měsíců
View on Instagram |
3/4
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
Zdá se, že jsou tam už na něj připravení. 👍🏼😀
před 9 měsíců
View on Instagram |
4/4

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved