Slíbil jsem v minulém článku, že rozšířím informace o účincích záření telefonu na kvalitu spánku a tak slib plním.
Stejně jako minule nebudu schopen dát zcela pregnantní čísla, statistiky. Nicméně veškeré výzkumy, které se na téma souvislosti záření z mobilního telefonu na kvalitu spánku přicházejí s minimálně varujícími signály.
Modré světlo
Účinky používání mobilu před spaním jsou již zcela jasně prokázány a jsou změřeny EEG. Účinek modrého světla, který vyzařuje telefon mají zásadní vliv na rychlost usínání, hloubku spánku a na produkci melatoninu. Lékaři na základě mnoha studií nedoporučují používání mobilního telefonu před spánkem. Jediné v čem se liší je čas, který nedoporučují telefon před ulehnutím ke spánku používat. Světlo mobilu totiž do mozku vysílá zprávu, že je den a mozek se excituje, místo toho, aby se naopak utlumoval. Odvážím se říci, že nepoužívání mobilu minimálně hodinu před spaním je nedílnou součástí spánkové hygieny.
Domnívám se, že kvalitu, respektive nekvalitu spánku ovlivňuje nejen modré světlo, ale i obsah, který konzumujeme. Pokud to jsou sociální sítě, tak algoritmy nás nutí a vedou k lačnění. Lačnění po dalších informacích nebo po věcech, které nám sítě nabízejí. Algoritmy jsou naprogramovány tak, aby nás na základě analýz našeho chování motivovaly zůstávat na síti co nejdéle. A konzumovat reklamy. Takže jenom další excitace.
Pokud sledujeme filmy nebo zprávy, musíme zpracovat podněty, které nám se k nám jejich sledováním dostávají. Opět nežádoucí excitace.
Vlny
Druhým účinkem na spánek jsou elektromagnetické vlny,které mobil vysílá, pokud je v provozu. Tady je to trochu složitější. Mobil je schopen vysílat na několika frekvencích, které září, pokud je necháme zapnuté. Jednak je to ten klasický mobilní signál GSM. Dále jsou to datové přenosy, připojení k wi-fi, bluetooth, NFC (pro platby). A každý tento způsob spojení s okolním světem vysílá na jiné frekvenci. Jako důkaz škodlivosti uveďme zkušenost, kterou máme asi všichni. Při hovoru, který trvá více jak 15 minut se jak telefon, tak hlava v oblasti ucha (t.j. i mozek), znatelně zahřejí. To se samozřejmě během spánku nestane, nicméně mobilní telefon nám podstatně zvýší úroveň a intenzitu elektromagnetického smogu, ve kterém spíme. Takže minimální opatření, které považuji za nutnost je zapnutí módu letadlo.
Dobrá zpráva je, že intenzita záření se snižuje se vzdáleností. Pokud tedy opravdu potřebujete být stále ve spojení (máte pohotovost, máte staré rodiče, malé děti na táboře, apod.), dejte si telefon co nejdál od hlavy. Například odhadem 2 metry už jsou v pohodě. A vypněte všechny funkce kromě GSM připojení.
O tom, že spát v jedné místnosti se zapnutým wi-fi routerem je čirý nerozum, není ani potřeba psát. Ten září velmi intenzivně, protože musí mít velký rozsah, abyste měli kvalitní spojení po celém bytě i době a přilehlém okolí.
Dobrou noc.