Tetování po padesátce

No, ty ses snad dočista zbláznila“, slyším pobouřený hlas mojí téměř devadesátileté maminky, zatím jediné osoby, které jsem se svěřila, že si nechám udělat tetování. A to moje staromilská maminka ani neví, že už je to čtvrté!

Zatímco v době jejího mládí bylo tetování výsadou zločinců, projevem zhýralosti a jakýmsi stigmatem vyvrhelů společnosti, po revoluci v době divokých devadesátých vtrhlo tetování do naší po invencích vyhladovělé společnosti jako uragán a stalo se fenoménem. TATOO salony rostly jako houby po dešti a před „kérkou“ neunikli ani „kravaťáci“ či maminy od plotny. Pamatuju se, jak jeden můj kamarád, do té doby neznámý umělec, se chopil nové příležitosti a začal zvěčňovat na ještě mládím vypnuté kůži ex-přítelkyň své umělecké ambice. Vyšlo mu to. Dneska má své tetovací studio a je uznávaný ve svém oboru. Další můj kamarád si pod dojmem z cest na Nový Zéland nechal potetovat většinu těla a koupil si košile s dlouhým rukávem – to pro případ, kdy jako právník/advokát vystupoval u soudu.

Jak to byloV té době jsem si i já koupila knihu „Pictures“ a kochala se obrazy na nejdražším plátně světa. Moje první tetování se ale odehrálo ještě před revolucí a bylo to velké dobrodružství - vidím to místo v Karlštejně dodnes; malý ponurý byteček v podkroví plný dětských hraček a vypraného prádla na sušáku, stolička o třech nohách a čpějící dezinfekce. Bydlela tam jistá Jitka, která si tetováním přivydělávala na mateřské. Návrh tetování vznikl v mojí hlavě pod vlivem studia budhismu a mělo vyjadřovat opak rovnováhy. Tak jsem se totiž tehdy cítila. 

Tetování je totiž něco naprosto intimního. Patrně právě z té podstaty, že je na kůži jedince. A jako intimní se chová navzdory tomu, že je v některých případech veřejné, vidět. To, co si na tělo dáme vytetovat, by dle mého mělo s člověkem synchronizovat. Žít. Splynout. Vyjadřovat jeho nejniternější přesvědčení. Jen pobavení a „líbí“ nestačí. V mnoha případech má člověk tetování na místě, které sám nedohlédne. Ale přesto. Nebo právě proto. Všechno, všechno nás utváří.

Jak to mám já

Letos v létě jsem s kamarádkou navštívila španělské pobřeží, oblast, kde tráví víkendy skoro jenom samí Španělé. Bylo to zrovna na svátek vítání léta, fiesta  San Juan (svatojánská noc), a  španělské rodinné klany se v duchu filmů Pedra Almodóvara předvedly v plné kráse na plážích – jedli, pili a žili. Tolik potetovaných těl pohromadě jsem zatím ještě neviděla! Od prababiček a pradědečků po pravnoučata, divoké zvířecí motivy konkurovaly tradičním variacím růží, psychedelické obrazce se linuly od ušních boltců po kotníky. Byla to jedna velká galerie

Pod dojmem dalších životních zkušeností a ukončením více či méně povedených životních etap přibyly na mém těle ještě tři další obrázky jako zářezy na pažbě - odžito. Ne, nemám tělo modré jako džínovinu a ani jsem nepropadla tzv.hlubinnému opojení, kdy člověk neví, kdy má dost, a vypadá spíš jako kreatura. 

Jen jsem se zamyslela, zda  v 50+ jsme na konci procesu utváření vlastní osobnosti? No, slušelo by se říct – ano, mohlo by to tak být. Ale kdo si na tohle tvrzení troufne? Já rozhodně ne. A tak jsem si při vědomí všeho vyřčeného a s plnou pokorou ke svému tělu nadělila k narozeninám 50+ od kamaráda, skvělého „tatéra“, další obraz toho, jak žiji, co cítím.  

Předsudky mojí maminky můžou být pochopitelné, ale netřeba je sdílet. A už vůbec bychom nemuseli brát ohled na věk či postavení. Samozřejmě, v 50+ by mohly konvenční našeptávači vystavit STOPku. A také ta kůže už není tak pružná, a…. 

Poselství nakonec 🙂

Ale žádné obavy, klidně si dopřejme tu rebelii a splňte si své sny, pokud sníme tímto směrem.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Hodnotilo: 32

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekTo, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved