Ty vole jakoby

Jakoby jsme dospěli do jiné reality.O češtině a její kráse jindy a jinde. Samozřejmě, že mě tahají za uši i projevy lidí, kteří si jazykem vydělávají – redaktoři veřejnoprávních médií, herci, spisovatelé, politici.  Nicméně je jedno slovo, které miluji nade všechny ostatní.

Jakoby. Když mi bylo cca 13-15, tak jsem si připadal jako opravdu velkej chlap, když jsem v každé větě použil alespoň dvakrát slovo vole. Ale slovo jakoby jsem používal možná tak jedenkrát za měsíc, když jsem říkal, že něco vypadá jakoby to bylo něco jiného. Prostě slovo jakoby mělo obsah.

Dnes i dospělí lidé místo mého vole dokážou použít slovo jakoby klidně v každé druhé větě. Společně se slovem “vlastně” vzniká nepochopitelné sousloví “vlastně jakoby“.  Chce se mi doplnit “vlastně jakoby život“.

Je to tak dva roky, co jsem pracoval na projektu pro jednu velikou, ale opravdu velikou korporátní firmu. A v rámci projektu jsem měl tu čest (překlad : musel jsem, protože mě zato platili) zúčastnit se každý týden pravidelné porady, kterou vedla managerka na straně korporátu. Všiml jsem si hned na začátku, že velice často používá výraz jakoby. Nikoli ve smyslu “něco vypadá jakoby to bylo”, ale ve stejném smyslu jako já jsem v 15 letech používal slovo vole. Prostě jenom jako slovní ucpávku. Po asi tak 10 meetingu jsem té dámě, po jejím dotazu, zda chci něco doplnit jsem jí sdělil, že během 1 hodiny, kdy mluvila celkem 17 minut, dokázala říct slovo jakoby celkem 33x. Obořila se na mě a zvýšeným hlasem se mě zcela vážně zeptala : A co jako mám podle Vás používat místo jakoby? Odmlčel jsem se. Moje odpověď byla jednoduchá : Vůbec nic.

Je slovo jakoby jenom slovní ucpávka?

Vzhledem k frekvenci jeho užívání v běžné komunikaci jsem nucen, jako milovník jazyka českého, o tom přemýšlet. Snažím se přemýšlet o obsahu. Snažím se přemýšlet o podstatě. A tak mě napadlo, jestli slovo jakoby není náhodou podstata. A docházím k tomu, že se bohužel stává podstatou. Žijeme jen jakoby. Máme přátele na FaceBooku – jsou to přátelé, nebo jenom jakoby přátele? Máme Instastagram – jsou to fanoušci, nebo jenom jakoby fanoušci. Píšeme si zprávy a posíláme obrázky? Je to reálná komunikace nebo jenom jakoby komunikace. Ukazujeme se v reálném světle, nebo se ukazujeme tak, jak chceme, aby nás lidé viděli. Ukazujeme svůj život, nebo jenom jakoby život. Čím více se noříme do virtuálního jakoby světa tím více žijeme jakoby život.

  • Dlaší články autora
Pavel Pulkráb

Pavel je jedním z otců zakladatelů tohoto webu. Rozhodl se, že zúročí své zkušenosti a pokusí se pomoci lidem v situacích, které je zaskočily nepřipravené. Rád říká, že je asi nejstarším člověkem v Čechách, který založil start-up. Již několik let se úspěšně věnuje vlastnímu podnikání v oblasti správy majetku a kryptoměn. Mentoruje projekty a managery. Zjistil, že život v 50+ ho překvapivě baví víc než dřív.

follow me

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hodnotilo: 13

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *