Tvorba projektového plánu na život se malinko liší od klasické tvorby plánu na realizaci projektu, která je většinou zčásti kolektivním dílem více lidí. Podílí se na něm mnohdy řada odborníků z různých oborů, kteří se vzájemně doplňují.
V případě projektového plánu na život jste Projektovým managerem a zároveň doplňujícími odborníky Vy sami. Ano, je možné si přivolat kouče či mentora na pomoc, ale tím, kdo je tvůrcem a odpovědným jste jenom Vy sami. Je třeba si sednout o samotě a vést dialog sám se sebou. Pro větší srozumitelnost se pokusím naznačit, co by měl dobrý projektový plán obsahovat.
Stanovte si priority a cíle v minimálně následujících ....oblastech života. Následující výčet není v žádném případě vyčerpávající, Vy víte, kde máte další priority, ale jsem přesvědčen, že ani jeden z následujících bodů nemůže v plnohodnotném plánu chybět.
Pojďme na to
1. Rodina. Jaký rodinný a životní styl chcete nadále vést? Jak si přejete mít nastavené vztahy s rodiči, dětmi, partnery? Co jim chcete dát a co od nich očekáváte? Pokud to nevíte hned, bývá velmi užitečné si na začátek sepsat co nechcete a teprve potom to, co opravdu chcete.
2. Práce. Je ta práce, kterou dělám opravdu to, co mě naplňuje? Dovedu si představit, že to co dělám budu dělat až do důchodu a pokud možno ještě déle? Netoužím po změně? Stanovte si zcela jasné cíle a přání. Samozřejmě pokud nejste rentiér a klasickou práci už nemusíte řešit. Ale myslím si, že i když jste rentiéři či rentiérky, plán na minimálně údržbu Vaší renty se hodí.
3. Zdraví. Jak by vypadalo ideálně Vaše zdraví ve Vašem věku? To je Váš cíl. Pravděpodobně jste, jako řada z nás, mnoho zanedbali. TEĎ, ne až zítra, je ten ideální čas začít o své zdraví pečovat, tak, abychom se postupně dostali do stavu, který je Vašim ideálem, odpovídajícím věku. Je třeba si stanovit maximálně ambiciózní cíle, ale na druhou stranu si uvědomit, že už neuběhnu 100 metrů pod 10 sekund. Jako bývalý vrcholový sportovec bohužel dobře vím, o čem mluvím.
4. Příjmy. Stanovte si, jaké chcete dosáhnout příjmy do konce Vaší pracovní kariéry a kolik byste měli mít našetřeno nebo investováno. To je velmi důležité, protože bohužel, náš stát Vám odpovídající zabezpečení nezajistí. A také pravděpodobně nechcete komplikovat život vašim dětem, aby Vám musely přispívat na život v době, kdy budou dospívat Vaše vnoučata, která budou potřebovat jejich pomoc. Je to i o důstojnosti, kterou Vám bohužel není schopen zajistit stát, ač 40 a více let platíte daně a především sociální pojištěni.
5. Koníčky a vzdělání. Není nic horšího, než nudící se starý frustrovaný kyselý chlap, co nemá do čeho píchnout. O ženách to platí stejně. Naplánujte si volný čas, kterého bude stále více, protože Vaše děti Vás postupně potřebují čím dál tím méně. Udělejte si na něj i rozpočet. Není hezčí či zajímavější cestování než budování zahrady. Není více sexy se učit jazyk než poslouchat Beethovena. Není zajímavější absolvovat kurz vaření než kurz vázání květin. Ať máte rádi jakýkoli koníček, je to správně. Nesprávně je nemít žádný. A úplně nejlepší je dovést nějaký Váš stávající koníček do dokonalosti.
Vše si podrobně napište. Už v prvním díle jsem o tom psal. Vaše cíle musí být zpracovány písemně. Musí být jasné, specifické, popsány do detailu a také musí být měřitelné. Musíte si cíle stanovit tak, jako kdybyste psali objednávku na zboží do e-shopu. Také si objednáváte ten určitý, přesně specifikovaný mobil a ještě ve Vaší oblíbené barvě. Do objednávky nenapíšete : Pošlete mě mobil. Stejně tak nemůžete napsat v případě bodu 4. že chcete mít hodně, nebo tak akorát. Musíte být konkrétní. Vaše podvědomí neví co je to hodně ani co je to tak akorát.
Poučení na závěr tohoto dílu?
Velmi málo lidí má přesně definovaný, natož písemně zpracovaný plán. Ti, co ho nemají, však obvykle pracují pro ty první. 🙂