Po 10 letech opouštím svoje Samungy a systém Android a vrhám se do světa Apple.
Byl jsem mnohokrát upozorňován, že je to uzavřená platforma, kde nic, na co jsem zvyklý, nefunguje jak má. Apple se tváří, že je strašně jednoduchý a uživatelsky přátelský. Apple zařízení jsou dokonale propojena, komunikují spolu. Kde na jednom skončíš, na druhém pokračuješ. Neexistují problémy s napadením a viry, atd. Asi jste to slyšel každy, kdo měl aspoň jeden rozhovor s “applařem” v životě.
Takže beru do ruky krabičku a telefonem. Jsem vzrušen, přerývaně dýchám, mám sucho v ústech, prohlížím. Musím uznat, že balení je opravdu elegantní. Minimalistické. Strohé. Stále je na něm vidět stopa zakladatele Steva Jobse. Byl designem a minimalismem přímo posedlý. Nedovedu si představit kolik času strávil na tvorbě designu krabičky. Říká se, že první prodejna Applu se otevírala s měsíčním zpožděním, protože se Steve nebyl schopen rozhodnout o odstínu výmalby a toaletách zaměstnanců. U krabiček věděl, že se dostane do rukou milionům lidí.
Krabička je nápadně malá, teda lépe řečeno hubená. Překvapení se nekoná, byl jsem informován předem, že je prý Apple ekologický a tak do balení iPhonů nedává nabíječku. Prý se jich na světě vyrobilo tolik, že je nepravděpodobné, že by snad někdo doma nějakou použitelnou neměl. K telefonu dodávají pouze nabíjecí kabel. Všichni výrobci telefonů na světě v posledních třech letech přešli na konektory USB-C, jenom Apple stále tvrdošíjně nutí lidi používat jejich specifický konektor Lighting. Navíc u MacBooku již používají pouze konektory USB-C. Stejně jako u nabíječky, tak u kabelu popírají sami sebe. Pokud by k telefonu dali konektor USB-C přišli by o business s kabely v hodnotě mnoha set milionů dolarů ročně. Apple kabely jsou známy svou nekvalitou a pokud je nosíte s sebou v tašce či kapse, jejich životnost je velmi krátká. Tady, ač užívám iPhone teprve cca měsíc, doporučuji. Pokud si budete kupovat záložní nabíjecí kabel, zvolte odolnější od jiného výrobce. Ušetříte na začátku i na konci s jeho životností.
Pozitivem u nabíječky je to, Apple nežádá, abyste používali pouze jejich značkovou nabíječku. Nabíjení telefonu je tak inteligentní, že můžete použít nabíječku třeba z MacBooku s násobně vyšším nabíjecím proudem a telefon ví, kolik si do sebe může nechat proudit. Takže používám krásnou, designovou rychlonabíječku od Samsungu, která má výstupní konektor C již poslední tři roky. Takže měli vlastně u Apple pravdu. Vhodnou nabíječku doma mám. Dvě.
Předem jsem si zjistil, jak se dá přejít z Androidu na Apple i s obsahem Vašeho “drojdího” telefonu, takže jsem věděl jak na to. Naštěstí jsem nebyl naivní, že to půjde hladce. Měl jsem nějaké tušení a tak jsem si předem udělal kompletní zálohu všech dat mého Samsungu. Představa, že bych přišel o kontakty, fotky, sms nebyla příjemná. Naštěstí jsem to udělal. Telefony se po spuštění spárovaly a jaly se v souladu s nejnovějšími aktualizacemi kopírovat data, jak slibovali oba výrobci. Jak jsem řekl, naštěstí mám zálohu svého Samsungu.
Převod proběhl neúplně, chybělo cca 20% fotek, sms se předvedly bez ladu a skladu. V iPhone jich je asi milion, ale jsou bez časového rozlišení. Takže nepoužitelné. Jediné, co se převedlo v pořádku překopírovat, byly kontakty. S ostatním prostě nepočítejte.
Tady si dloubnu do obou společností. Nechápu ani Apple ani Samsung, že se nedohodnou na naprogramování rozhraní. Jak jeden, tak druhý má zájem na tom, aby přetáhly klienty toho druhého. Možná i vědomí těchto komplikací s převodem dat, jsem s přechodem mezi platformami váhal.
V dalším článku o aplikacích, fungování telefonu, změně uživatelských zvyků.
Související články
Apple unboxing I. >> Apple unboxing II. První dojmy z iPhone >> Apple unboxing III. Druhé dojmy z iPhone >> Apple unboxing IV. Třetí dojmy z iPhone