Držím telefon v ruce a je opravdu hezký. Apropos, zapomněl jsem říct, že jsem nešel rovnou do novinky iPhone 12, ale jsem o stupínek níže - iPhone 11. iPhone 12 se vrací k ikonickému “hranatému” designu, který mi opravdu konvenuje. Ale.
Budu zcela upřímný, proč jsem si Ježíškovi nenapsal o to nejlepší, co Apple nabízí. Pokud bych totiž nakonec nenašel v Applu zalíbení a chtěl se vrátit zpátky do prověřených vod, bral jsem ohled na to, aby návrat finančně bolel co nejméně.
Není třeba být 100% IN
Navíc, a to mám zkušenost i s konkurencí, se jednotlivé modely neliší zase o tolik. Výrobci se v rámci prodeje předhánějí v PR a marketingových kampaních, že to co právě teď přinášejí na trh je něco, co nejenom zeměkoule, ale celý vesmír nepoznal a bez čeho nemůžete žít. Pravdou je ale to, že se vždy jedná jenom o malý evoluční krůček zabalený do nabubřelých barevných prezentací šéfů společností. Oni tam dají nový čip, lepší světelnost fotoaparátu, o malinko lepší display. To je všechno pravda. Ale běžný uživatel to při běžném provozu nepozná. Každý nový čip je minimálně o 50% rychlejší než ten loňský. Pokud se na to podíváte realisticky, tak s trochou nadsázky Vám ten o 50% rychlejší čip ušetří při běžném použití přibližně 10 vteřin času při prohlížení webu v metru. Ročně. No nekup 10 vteřin za 6.500,-Kč. To je cenový rozdíl mezi tím nejlepším a skoro nejlepším.
Výpočetní středisko v kapse
Každý, kdo má v kapse smartphone od “lepšího” výrobce, kterému se říká “vlajková loď” má v ní přibližný počítačový výkon sálového počítače z roku 1983. Takový sálový počítač i s periferiemi zabíral halu přibližně o velikosti půlky fotbalového hřiště. Na jednom takovém jsem na ČVUT daném roce prezentoval svou maturitní práci z programování. Tím chci říct, že veškerý výkon Vašeho smartphonu využijete jenom minimálně.
Malá poznámka ještě k tomu designu. Pokud si porovnám design špičkových značek a jejich high-endových telefonů, je jejich design jiný, ale oku rozhodně lahodící. Takže dnes už vlastnictví telefonu od Applu není až taková výjimečnost. O designu MacBooku si budeme povídat v dalším příspěvcích.
Nevím jak Vás, ale já jsem vůbec netušil, jak mě bude bavit o mém přechodu na novou Applí platformu bavit psát. Původně jsem měl i plánu napsat jeden článek o iPhone a jeden o MacBooku a už je to druhý článek o telefonu a třetí celkově.
Příště už to fakt bude něco o uživatelském přechodu a o aplikacích.
Související články
Apple unboxing I. >> Apple unboxing II. První dojmy z iPhone >> Apple unboxing III. Druhé dojmy z iPhone >> Apple unboxing IV. Třetí dojmy z iPhone