Dnes už to tedy bude konečně o tom, jak se to používá.
Je to nové
Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že musí být člověk připraven na to, že se jedná o nové prostředí, které je uspořádáno jinak, než jste jako uživatel Androidu zvyklí.
Co je staré
Bude asi nejjednodušší si na začátku říct, které aplikace fungují úplně stejně a nepoznáte rozdíl, ať používáte jakýkoliv operační systém. Takže jsou to naštěstí bankovní aplikace, kterými ovládáte svoje účty. Připravte se na to, že se budete muset znovu identifikovat a vytvářet znova přístupové certifikáty. To je ale i podstatě dobrá věc, i když to zdržuje. Potvrdíte si hesla a máte jistotu, že je všechno aktuální a pod kontrolou. Váš bankovní ústav pečuje o Vaší bezpečnost.
Další aplikace, která funguje stejně je Lítačka (tramvajenka v Praze), Messenger od Facebooku, Facebook, LinkedIn, Stockard, Aplikace od Google.
Co je jinak a hůře
Jinak je v podstatě celé fungování základních funkcí telefonu, jako je je telefonování, psaní SMS, používání WhatsAppu. Mám trochu pocit, že v této oblasti funguje slogan z reklamy na model iPhone někdy přede dvěma lety. Tehdy nějaký manager Samsungu komentoval nové softwarové vymoženost Apple slovy: “Vítejte u Samsungu v roce 2012.” Při zvykání si na fungování telefonu a psaní SMS mám trochu ten pocit, že takto trochu neprakticky opravdu fungoval Android před cca 8 lety. Začínal jsem na Samusungu S3 v roce 2012.
Milí Androidáři, představte si, že si nemůžete dát na display kontakty (ikony) lidí, kterým často voláte. Tady je v aplikaci volání záložka “Oblíbené”. Pokud jich máte víc jak 8, nevejdou se na display a musíte rolovat. Co je skvělé, že ten seznam můžete pokaždé projít, než narazíte na toho, komu chcete volat.… Můžete se i přešáhnout, což při velikosti mých prstů není nic neobvyklého. Hodnotím aplikaci telefon velkým palcem dolů. Totéž konstatuji i o aplikaci SMS. Celkový dojem z nich je, jakoby to byla nějaká DEMO verze z roku 2010 určená k testování a komentářům, jak by to mohlo vypadat.
WhatsApp je, nevím jak to přesně definovat, osekaný, jakoby to nebyla plá verze aplikace. Velmi špatně se v ní vyhledává.
Z kritizovaných aplikace mám takový pocit, jakoby se Apple snažil o minimalismus nejen u designu, ale i u aplikací. Podle aplikace Čas u obrazovky jsem omezil používání telefonu. Což jsem rád. Možná mě ten “minimalismus” ušetřil čas a oči. Pravděpodobně se mi ale zvýšil čas u obrazovky počítače. Také hodiny působí svým uspořádáním a funkcemi dosti obsolentně.
Co je jinak a lépe
Začínám přicházet na chuť některým vychytávkám, jako je synchronizace aplikací s MacBookem. Přiznávám, že ještě nejsem úplně zkušeným uživatelem, ale to, že si něco napíšu do Poznámek nebo Připomínek na telefonu a mám to hned na Macu je prostě fajn. Předpokládám, že dalším pronikáním do tajů Apple softwaru se mi v tomto ohledu rozšíří možnosti. Opravdu reálně se dá z Macu plnohodnotně (a to slovo zdůrazňuji) telefonovat a k tomu rovnou používat Mac na poznámky, vyhledávání na webu a reagovat na volání. V tomto směru jsem mírně zefektivnit práci. Dříve to samozřejmě šlo také, ale museli jste řešit telefon a sluchátka.
Aplikace Safari je internetový vyhledavač, který funguje v pohodě. Pokud si na ni zvyknete, může se stát, že ji vyměníte za Google Chrome. Já zatím váhám, protože pracuji na aplikacích Google a jsem zvyklý mít i administraci firmy na Google. Uvidíme, dávám tomu šanci.
Obsluha mailového klienta je jenom vizuálně jiná, po několika pokusech zjistíte, že funguje stejně dobře, jako na Androidu. Pokud by Vám nevyhovoval, je možno bez problémů obsluhovat emaily v prohlížečích rovnou přes web. To je ale dle mého názoru zbytečně komplikované.
iCloud
Jednou jsem si dělal takový odhad, kolik člověk potřebuje místa na disku, to už je jedno jestli počítače nebo na cloud. Odhad byl na základě toho, že jsem si při jedné z pravidelných aktualizacích udělal pořádek na disku v souborech (už v tom mám zase bordel). Můj odhad je, pokud člověk není architekt nebo profesionální fotograf, stačí mu k běžnému životu cca 7-10 GB dat. Myslím, že si Apple udělal podobný odhad, protože nabízí k Vašemu Apple ID 5GB volného místa na iCloud. Samozřejmě Vám tam hned začne stahovat fotky a tak je cloud hned plný a pořád dokola Vám začne nabízet dokoupení dalšího prostoru. Je nutné se tedy rozhodnout, co na tom jejich cloud chcete mít a podle toho se zařídit. Pokud tam nebudete mít fotky, nezbude Vám nic jiného, než si je do Macu z iPhone stahovat ručně. Nebo si dokoupit místo. Takhle se dělá business.
Celkové hohnocení
Skoro se mi nechce dělat závěr teď a tady, raději bych ho udělal až po Unboxingu Macu, protože by to nemuselo být až tak pozitivní. Protože až teprve když se naučíte používat více zařízení najednou, můžete to ohodnotit. Pokud bych ale hodnotil pouze telefon/telefon, je pro mě krok zpátky a po cca měsíci používání iPhone bych se raději vrátil k Androidu.
Příště už o MacBooku.
Související články
Apple unboxing I. >> Apple unboxing II. První dojmy z iPhone >> Apple unboxing III. Druhé dojmy z iPhone >> Apple unboxing IV. Třetí dojmy z iPhone