Dělat věci jinak

Už jste se někdy zkusili najíst jinou rukou, než jakou jíte obvykle? Nebo jste z práce šli jinou cestou? Zkusili jste nasednout na kolo z druhé strany? Nebo nedat do jídla obvyklé ingredience?

Rituály jsou skvělá věc. Většinou se jedná o příjemné až slastné činnosti, co nám dávají pocit bezpečí a komfortu. Poskytují nám jistotu a pocit řádu. Jenže zcela dle hesla „všeho s mírou“ se ani v případě těchto pravidelných příjemných maličkostí nemá nic přehánět. 



Rituály má snad každý. Ať už je to nějaký taneček, pokřik nebo políbení oblíbeného maskota, ranní káva či čaj o páté, nesprchování se nebo dokonce bez jídla celý týden před akcí. Ze světa show byznysu či sportu známe osobnosti, co bez rituálů nevytáhnou paty na jeviště, nebo nenastoupí k zápasu. Tahle slastná paralýza nám ale může pěkně zatopit. I z rituálů se totiž časem mohou stát až urputné mantinely, bez nichž se už neobejdeme, jakási forma obsesního počínání. A ze sluhy se stává otrokář. 

I já mám své rituály. Časem jsem si jich pár vybudovala, v mém životě například stále přežívá rituál chodit ráno venku bosa, i za mrazu (viz můj příspěvek  O vodě).  Žiji s rituály v symbióze, ale také je velmi často opouštím, abych našla nové, lepší, inspirativnější. S těmi tzv. úkroky stranou a jít vstříc něčemu novému nemám až zas takový problém. Jenže někdy také narazím. A tvrdě. S tím se ale v životě, který nemá sklouznout do rutiny a nudy, musí počítat.

Že je dobré občas vyměnit rituál za improvizaci, zkusit dělat věci jinak, použít k té které činnosti jinou hemisféru, to doporučují i odborníci.  

Nechci být tedy našeptávač, ale:

Že nikdy neskáčete? Přeskočte NĚCO! Kaluž, klandr, venčeného sousedovic psa na chodníku….

Že nikdy nezpíváte? Roztočte kohoutky vody ve sprše a dejte si árii Rusalky. Chopte se mikrofonu na karaoke párty a rozbalte to s U2.

Že nikdy nepijete alkohol před setměním? Kopněte do sebe panáka po jedenácté dopoledne. A budete vidět, jak se svět roztočí. Jak bude den jiný.

Že děti vyzvedáváte ze školky „po o“ jenom, když s nimi jdete k lékaři? Dojděte si pro ně už před obědem, nic jim nevysvětlujte, dejte si s nimi místo pohankové kaše zmrzlinu a užijte si spolu házení „žabek“ u řeky jen tak.

Že nikdy nenosíte sukni/kalhoty? Zkuste oboje najednou, vyražte v tom do nového podniku a objednejte si úplně něco jiného, než obvykle.

Že nikdy nespíte jinde, než ve svojí posteli? Sbalte si něco proti prochladnutí a přespěte v lese, u řeky, ve stohu. 



Že nikdy….

Nebojme se udělat někdy něco úplně jinak. Opuštění zajetých kolejí a občasný úkrok stranou se nám totiž vyplatí – zůstaneme flexibilní, osvěžíme ducha, dobijeme svojí životní sílu, tak trochu ošálíme čas a oddálíme blížící se stojaté vody stáří.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hodnotilo: 13

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



Věra Zacharova s

Před 3 roky

Irenko je to moc krásně ija občas něco zkouším a nejde mi to .už jsem Ti to dnes psala 3krat a vždy na něco kliknu a článek se mi ztratí vše co jsi už napsala dej to do tisku aby vyšla kniha opravdu jsi talentovaná Budu Ti držet palečky aby jsi pokračovala i nadále v této práci děkuji za tyto překrásné články Vera

To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved