Kroměříž – nedoceněná perla Moravy II.

Minulý díl o Kroměříži byl o unikátní Květné zahradě, která nemá minimálně v evropském měřítku obdoby.Dnes to bude o městě jako takovém. Název článku myslím vážně. Na to jak je Kroměříž malé město a na to, že má cca 30 tisíc obyvatel skýtá mnohé zajímavosti pro památky milovné cestovatele. 

Po sametové revoluci bylo zrekonstruováno celé hlavní náměstí s krásnými podloubími a domy z několika architektonických období. Hlavní dominantou města je Arcibiskupský zámek (já bych ho nazval palácem) s přilehlou Podzámeckou zahradou. Prohlídka zámku stojí zato. V krásné knihovně je umístěno několik historicky cenných písemností. Zámek je součástí centra města a jeho věž stojí v rohu hlavního náměstí.

Hlavně ovšem nezapomeňte navštívit zámeckou obrazárnu, která je součástí zámku. Kromě slušné dávky známých evropských malířů, vlastní slavný obraz Tiziana Apollo a Marsyas. Někde jsem četl, že je to v přepočtu na peníze nejdražší umělecké dílo na našem území. Každopádně jeho pozorování je příjemným zážitkem. 

Pokud hledáte ticho, klid a mír udělejte si čas na opravdu dlouhou procházku po Podzámecké zahradě. Trochu připomíná Stromovku v Praze, má ale cca poloviční rozlohu. V rámci restitucí byl Arcibiskupský zámek se zahradou vrácen církvi. V současné době v zahradě probíhají rozsáhlé zemní práce. Církev má v plánu do konce roku 2022 kompletně předělat systém rybníků tak, jak byly naplánovány za Arcibiskupa Karla II.  Lichtensteina-Castecorn. Pokud byste chtěli vidět dílo v celého jeho minulé a budoucí kráse, sezóna 2023 to jistí.

Překvapivě příjemná je asi půlhodinová projížďka po Podzámecké zahradě v elektrovozítku s výkladem průvodce.

Pokud byste neměli kultury dost, kostel s. Mořice je kousek od zámku.

Na náměstí nechybí posezení u dobré kávy. 

  • Dlaší články autora
Pavel Pulkráb

Pavel je jedním z otců zakladatelů tohoto webu. Rozhodl se, že zúročí své zkušenosti a pokusí se pomoci lidem v situacích, které je zaskočily nepřipravené. Rád říká, že je asi nejstarším člověkem v Čechách, který založil start-up. Již několik let se úspěšně věnuje vlastnímu podnikání v oblasti správy majetku a kryptoměn. Mentoruje projekty a managery. Zjistil, že život v 50+ ho překvapivě baví víc než dřív.

follow me

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnotilo: 2

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *