Zdroje bílkovin pro vegetariány

….a pro vegetariánské dny nás všežravců. 

Jak jsem předeslal v předchozím článku, jsem přesvědčený všežravec. Léta letoucí se řídím moudrem jednoho mého známého lékaře, který tvrdil, že je militantním vegetariánem. V pondělí, ve středu a v pátek. Vysvětloval mi, že život je o rovnováze. Maso je potřeba, ale zatěžuje organismus a tak je třeba mu dát odpočinek. Organizmu.

Argumentoval tím, že plnohodnotné bílkoviny jsou nutné a je možné je získat pouze z potravy živočišného původu. Nicméně mě nabádal, abych příjem bílkovin nezanedbával ani při bezmasých dnech. Naposledy jsem ho viděl, když mu bylo 79 let, vypadal maximálně na 65 a jezdil s vnuky na kole do průsmyků v Pyrenejích. A tak si řekněme něco o zdrojích bílkovin a potravin rostlinného původu. Není to tak jednoduché jako u masa, ryb a vajec, kterými začnu.

Vejce – To je asi ta nejkomplexnější potravina, kterou vůbec můžeme do těla dostat a je vhodná i pro vegetariány. A navíc v poměru kvalita/cena je neuvěřitelně levné. 

Tempeh – podobně jako tofu, je připravován ze sojových bobů. Obsahuje kromě vysokého obsahu bílkovin i vitamíny řady B. Je to ale potravina, se kterou by obzvláště muži měli zacházet opatrně. Jako se vším, co je vyrobeno ze sóji. 

Luštěniny – cizrna, fazole, čočka. To jsou potraviny nejenom bohaté na bílkoviny, ale hodí se i k velmi populární nízkosacharidové dietě. Navíc obsahují vysoký podíl vlákniny.

Řecký jogurt – je mezi jogurty rekordman, co se týče obsahu bílkovin. Je téměř na dvojnásobku něž běžné jogurty. Tak dobře, už slyším ty námitky, že obsahuje zároveň i větší množství tuku. Máte dvě možnosti. Jít do nízkotučného, nebo si opravdu pochutnat na vysokotučném a sníst ho prostě trochu míň.

Semínka, ořechy a mandle – pokud se podíváte na složení, budete příjemně překvapeni, kolik proteinů uvedené potraviny obsahují (i 21%). Mají ale proti jogurtu nevýhodu – nedají se sehnat nízkotučné.

Sýr Cottage – má velmi příznivý poměr mezi bílkovinami a tuky a navíc je plný vápníku, který Vaše tělo také potřebuje.

Takže, dobrou chuť.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnotilo: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvekNejlépe hodnocené příspěvky

UVÍZLI JSME V SÍTÍCH :-)To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně šance. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved