Každý dělá, co může… někdo míň, někdo víc

Vím, že už se trochu opakuju, protože o cestování vlakem už jsme psala na těchto stránkách několikrát (Socializace vlakem, Machiko & Mitsuko a vlakové GDPR, Horké párky! Limonáda! Zmrzlina!...)). Ale věřte, že tenhle druh cestování je vážně mimořádně inspirativní, Je to neutuchající zdroj situací k zamyšlení a skoro by se chtělo napsat, že udílí až filozoficko-psychologické lekce. Často přináší důkazy toho, jak lidé dokáží odlišně vnímat okolnosti, vyhodnocovat a zpracovávat informace, jak jsou odlišně nastaveni v plnění svých rolí a povinností. Jak jeden dělá jen to, co musí, druhý ani to ne a třetí zase vše za ostatní.

Pokusím se toto tvrzení demonstrovat na třech mikropříbězích, které se odehrály během 48 hodin.



Příběh 1

Byl to náročný den a k tomu z práce jdu na poslední chvíli. Snad stihnu nějaký rozumný vlak, říkám si. Cestou poklusávám, to už ale skoro ani neumím. A k tomu ty podpatky! Na perón přibíhám tak tak, celá brunátná a zpocená vlítnu do nejbližšího vagónu a…v tom dostanu facku! Uvnitř je snad sto stupňů. 

Bože! Ochladilo se, to zas´jo., ale tohle? Rozhlídnu se kolem sebe, nikdo žádné náznaky nepohody nebo úpalu jako já. Dokonce jsou tací, co sedí v té sauně zabalený do péřovky s čepicí a v rukavicích. 

Strhávám ze sebe všechno, co jde; rukavice, čepici, šálu, kabát, svetr… přistihnu se, jak si rozepínám halenku. No tak prrrrr, holka, to už bys tu seděla v podprsence! 

Vedrem padám na sedačku a lapám po dechu. Pomocí dechového cvičení se snažím uklidnit, že to přežiju. Tak je tu k padnutí nebo jsem zbytečně přecitlivělá jen já?

Na Smíchovském nádraží se vlak plní k prasknutí. A teplota stoupá. V hlavě si připravuju řeč pro průvodčího, až přijde, abych byla připravená: prosím, byl byste tak laskav a zrevidoval nastavení termostatu?

Radotín. Koupu se ve vlastní šťávě a jímají mě mrákoty. Naštěstí si vedle mě sedá mámin bývalý kardiolog. Snad mi pomůže, až mě klepne. A štiplístek pořád nikde!

Černošice. Začínám blouznit a slyšet divné hlasy. A přistihuju se, jak nenávistně koukám po všech, jak jsou v pohodě. Doktor vedle mě si sice sundal bundu, ale zřejmě kašmírový svetr a zbylá hučka na hlavě mu vůbec nevadí?

Všenory. A konečně přichází, mladý, zrzavý kluk s úhledně vyholenými skráněmi. Průvodčí. Toho ještě neznám. Všimnu si jeho krůpějí potu na čele a hned nasedám na notu spřízněné duše. Je tu nějak teplo, že? Prosím Vás, nešlo by trochu ubral tu teplotu?

Po předešlých zkušenostech s jeho kolegy, palubními pracovníky ČD, čekám buď ignoraci, výmluvy nebo ofenzivní chování.



Jistě, rád bych, ale omlouvám se, je rozbitý termostat. Už jsem ho dvakrát restartoval a nahlásil poruchu na ústředí. Bohužel, souprava musí dneska takhle dojet

Dobře, dobře, ale takhle lidi přeci nemůžou cestovat?! říkám a rozhlížím se kolem sebe, jestli mě někdo podpoří. Nic. Ticho.

Máte pravdu a chápu Vás, ale já udělal, co jsem mohl. Průvodčí se ještě dvakrát omluví a jde mávnout další stanici.

V tu chvíli se vagón rozšumí, jak „je tu vážně vedro“.

Nestačím se divit. A taky vystoupit! Takže jedu nedobrovolně v tom přehřátém kotli ještě o stanici dál, než jsem chtěla.

Domů už jdu pěšky. Cestou mrazivou krajinou mám aspoň čas trochu vychladnout a zamyslet se, co mě tahle příhoda měla naučit.

Příště pokračování příběhem č. 2.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hodnotilo: 13

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Okomentujte příspěvek



To, co se dnes zdá být jako tragédie nebo ztráta, se zítra jeví úplně jinak. Většinou zjistíme, že je to nový začátek nebo minimálně příležitost. Jde o to, dát sám(a) sobě šanci.
— Pavel Pulkráb

Copyright 2021 Fine50 © All Rights Reserved