Naštěstí už se ve zprávách začínají objevovat i jiné informace než jen o tom, kolik se nakazilo a kolik zemřelo lidí na korovavirus.
Nemohu se ale zbavit dojmu, že někdo snaží udržovat paniku na "stálé provozní úrovni" a často se hovoří o 2. vlně nákazy korovavirem, která přijde na podzim společně s pravidelně se opakující chřipkové epidemii. Přiznávám se, že podobným zprávám nevěnuji pozornost, abych se zbytečně nestresovat, ale prostě se tomu nedá vyhnout. Tak jsem začal přemýšlet, jako se na tuto druhou vlnu alespoň trochu připravit.
Imunita
Základními typy, jak posílit imunitu jsou obsaženy v mnoha předešlých článcích, ale vyberu z nich ty nejzákladnější, kterými bychom se měli řídit:
Pestrá strava - jsme p předcích všežravci a tak bychom se toho měli držet. Vyhněte se nadměrné hlavně konzumaci jednoduchých cukrů, které negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie. S cukrem taky souvisí i nadměrný příjem „nezdravých“ tuků, především v podobě ztužených rostlinných olejů jako jsou např. oplatky, sušenky, různé dezerty nebo trvanlivé pečivo. Zvyšme podíl ovoce a zeleniny, které nastartují váš imunitní systém, a on vás bude za odměnu chránit tak, jak má. Když víte, že přísun zdravých potravin je omezený, sáhněte po vitamínech, které posílí imunitu. Použijme rad, které dávají lékaři na jaře, jak předejít jarní únavě.

Vitamíny - Užíváme je v případě, kdy příjem běžné stravy během dne nepokrývá příjem důležitých vitamínů a minerálu a hrozí proto jejich nedostatek v těle. Nejdůležitější pro správné fungováni imunity je osvědčený vitamin C, nejlépe v kombinaci se selenem a zinkem. Důležitý pro imunitní procesy je i vitamín A, který je účinný antioxidant.
Probiotika - tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou laktobacily, bifibakterie, obsažené např. v kefíru. Příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě, což je jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v lidském těle. Starají se o to, aby v trávicím traktu nepřežívaly patogenní mikroorganismy, a zvyšují tak obranyschopnost organizmu.
Méně stresu, více spánku - jak víme, tak příliš mnoho stresu neprospívá ani tlu ani duši. Dlouhotrvající stres vede k vysilování organizmu a jeho větší náchylnosti k nemocem. Pokud se k tmu přidá nedostatek spánku, Vaše tělo se nachází v obzvláště nevýhodné situaci.
Pohyb - o pravidelném pohybu jsme napsali již několik článků a tak zde na ně jenom odkážeme - "Pohyb = životabudič", "Výhody aerobních cvičení", "3. ZDRAVÝ HOME OFFICE: Tip na rychlé protažení".
Sauna a otužování - o sauně jsme psali minule a ještě o ní budeme psát budeme. Pokud sauna není Váš šálek kávy, posilujte imunitu alespoň otužováním ve studené sprše. Účinky jsou sice menší, ale při pravidelném sprchování studenou vodou imunitu a odolnost organismu posílíte také.
To jsou typy zdravotní. Abychom nezapomněli i na rady našich moudrých paní ministryň:
Vata - vytvořte si vatu - prostě s epidemií máte počítat, je to Vaše chyba a máte mít pro takové případy utvořenou vatu.
A nezapomeňte další důležitou informaci: "Příště se Vás vys..em!" Tuto pravdu si dovolím jemně poupravit: "Příště se na Vás taky vys..em!"
Takže nám pomůže jedině imunita a vata.